top of page
Tablica Korkowa

O projekcie

Wszystko zaczęło siÄ™ od raport Portugalskiego Stowarzyszenia Korka (pt. APCOR). WedÅ‚ug raportu Portugalia jako najwiÄ™kszy producent tego surowca zmaga siÄ™ obecnie ze zbyt wysokim zapotrzebowaniem na korek. Niestety pojedyncze drzewo produkuje korÄ™ korkowÄ… tylko co 9 lat.

​

Ponad 70% surowca jest wykorzystywana do produkcji zatyczek do butelek. WiÄ™kszość Polaków wyrzuca zużyte zatyczki, które mogÄ… być poddane recyklingowi.

​

ZainspirowaÅ‚o mnie to do stworzenia inicjatywy ReKorek, której celem jest edukacja ekologiczna spoÅ‚eczeÅ„stwa o tym jak korek jest produkowany oraz że jest to surowiec nadajÄ…cy siÄ™ do recyklingu i ponownego użycia.
 

Chociaż korek po recyklingu nie może być użyty do produkcji zatyczek do wina, istnieje wiele innych produktów do których produkcji może być użyty.

​Dbamy o innych!

Dbamy o innych!

WspierajÄ…c nasz projekt, pomagasz potrzebujÄ…cym oraz Å›rodowisku!

​

Część dochodu ze sprzedaży uratowanych korków chcemy przekazać na cele charytatywne i humanitarne lub wykorzystać do dziaÅ‚aÅ„ na rzecz zrównoważonego rozwoju, takich jak plantacja dÄ™bu korkowego

​

Możemy również dostarczyć bezpÅ‚atnie korek organizacjom charytatywnym i szkoÅ‚om do wykorzystania w projektach rzemieÅ›lniczych.

Ochona środowiska

Czy wiesz skÄ…d pochodzi korek?

Czy wiesz skÄ…d pochodzi korek?
DÄ…b korkowy

Korek pochodzi z krajów Å›ródziemnomorsk. Obecnie Portugalia, Hiszpania i Maroko sÄ… najwiÄ™kszymi producentami tego materiaÅ‚u.

 

Potrzeba aż 25 lat aby dąb korkowy zaczął produkować korek i przynosił zyski.
 

Drzewa nie są ścinane, kora korkowa zbierana jest ręcznie co 9 lat.

​

Sposób zbieranie kory dÄ™bu znany jest w Portugalii od wielu lat, jednak może być wykonywany tylko przez wykwalifikowany specjalistów, którzy nie uszkodzÄ… drzewa. 

​

DÄ…b korkowy jest narodowym drzewem Portugalii, chronionym przez prawo. Obecnie 23% lasów to dÄ™by korkowe.

Bioróżnorodność

Bioróżnorodność

OkoÅ‚o 6,6 miliona akrów Å›ródziemnomorskiego lasu korkowego rozciÄ…ga siÄ™ na terenie Portugalii, Hiszpanii, Algierii, Maroka, WÅ‚och, Tunezji i Francji.

​

Lasy dÄ™bowe zapewniajÄ… jeden z najwyższych na Å›wiecie poziomów bioróżnorodnoÅ›ci lasów, ustÄ™pujÄ…c jedynie lasom deszczowym Amazonii.

​

Tylko w samej Portugalii ponad 160 gatunków ptaków oraz 37 gatunków ssaków mieszka w lasach dÄ™bowych.

​

Wilki, dziki, jelenie oraz niektóre gatunki rysia iberyjskiego - najbardziej zagrożonego gatunku kotowatych na Å›wiecie znajdujÄ… swoje ulubione siedliska w lasach dÄ™bu korkowego.

​

Ratując korek wspierasz ekologie i ochronę środowiska.

Ekologia
bottom of page